Pracownia Projektowa Jamuła Sławomir

Aranżacja i projektowanie wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej. 18-to letnie...

Aranżacja i projektowanie wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej. 18-to letnie doświadczenie w zawodzie. Sprawdzeni wykonawcy wszystkich branż.

Zdjęcia

wszystkie (8) »
Trwa ładowanie…

Pytania i odpowiedzi

  • Wymień kilka ostatnio wykonanych zleceń.

    W sumie, to są to same domy jednorodzinne, więc trudno tu wymieniać nazwiska inwestorów i konkretne realizacje. Z projektów miejsc publicznych, zrealizowanych w ostatnim czasie, mogę wymienić restaurację wietnamską Saygon zlokalizowaną w Rzeszowie, przy ul. Sobieskiego.

  • Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

    Samą pracę - czyli projektowanie wnętrz. Mimo, że zajmuję się tym już 18 lat, to nadal mnie to kręci. Druga rzecz, która mi się podoba, to fakt, że kiedy spotykam klienta, któremu robiłem projekt, albo dzwonie do niego, to rozmawiamy jak dobrzy znajomi - nawet, jeśli od wykonania projektu minęło kilka lat. To świadczy o tym, ze to co robię zadowala ludzi, dla których to robię.

  • Co poradziłbyś osobie szukającej osoby o Twoich umiejętnościach?

    Żeby przede wszystkim sprawdziła, czy rozmawia z fachowcem, który wie, czym się zajmuje, dla kogo to robi i czy ma świadomość, czy da się zrealizować w praktyce, to co zaprojektuje.

  • Jeśli byłbyś(byłabyś) klientem, to co chciałbyś (chciałabyś) wiedzieć o Twojej profesji?

    Co konkretnie oznacza "wykonam dla pana / pani projekt wnętrza". Na jakiej zasadzie przebiega współpraca przy projekcie. Czy można liczyć na pomoc w innych kwestiach, niewymienionych w umowie. Co się będzie działo w przypadku problemów, które mogą się pojawić na etapie współpracy. Czy po zakończeniu projektu można liczyć na dalszą, nieodpłatną pomoc. Ale najważniejsze, to to, czy projektant pracuje po to by zaspokoić oczekiwania klienta, czy po to żeby wykonać kolejny projekt do swojego portfolio. Bo to nie zawsze idzie w parze.

  • Jakie pytania powinien zadać klient, aby znaleźć odpowiednią osobę z Twojej profesji?

    Przede wszystkim - o doświadczenie zawodowe (zrealizowane projekty, portfolio i takie tam). Po drugie - o to, co otrzyma w zamian za cenę jaką gotów jest zapłacić za projekt. W następnej kolejności - ile musi zapłacić za zleconą usługę. A poza wszystkim, musi wiedzieć, czy dogada się z projektantem (a tego, niestety nie da się przełożyć na konkretne pytania, bo wynika to z wielu aspektów, które wychodzą w trakcie normalnej rozmowy przeprowadzanej przed rozpoczęciem współpracy).

  • Co powinien przemyśleć klient zanim zatrudni osobę o Twojej profesji?

    Przede wszystkim, powinien wiedzieć czego (mniej więcej) oczekuje - jaki efekt, chce osiągnąć. W jakim stylu ma być projektowane wnętrze, jaka kolorystyka jest dla niego przyjazna, jakie funkcje mają być zawarte w poszczególnych pomieszczeniach, jakie sprzęty planuje w nich umieścić itd. itp. Ja pomagam mu to sobie uzmysłowic, zadając konkretne pytania ale to on musi znać na nie odpowiedź, bo to on będzie mieszkał w projektowanym przeze mnie wnętrzu.. Resztą zajmuję się ja ale...Im więcej informacji od niego uzyskam, tym większa szansa, że projekt, który dla niego wykonam, spełni jego oczekiwania i zaspokoi gusta.

  • Czym wyróżniają się Twoje usługi na tle usług świadczonych przez inne osoby?

    Przede wszystkim - profesjonalizm, rzeczowość, terminowość i praca dla klienta, a nie dla siebie.
    Ja wychodzę z założenia, że przede wszystkim mam realizować oczekiwania klienta, a nie swoje. Projektu nie wykonuję po to, żeby zdobywać nagrody w konkursach ale po to, żeby klient mieszkający w zaprojektowanym przeze mnie wnętrzu, dobrze się w nim czuł.
    Jeżeli klient jest zadowolony, to mi to wystarcza.. Ale jeżeli uda się tak wykonać projekt, ze zadowalając klienta, przy okazji zrealizuje siebie jako projektanta, to moja satysfakcja jest tym większa.

  • Jakie pytania klienci zadają Ci najczęściej? Co odpowiadasz?

    Najczęstsze pytanie - ile to będzie kosztować? Przy czym, rzadko, który klient potrafi powiedzieć przy tym pytaniu, o jaki konkretnie rodzaj projektu chodzi - czyli co mam wycenić. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że wycena "od metra' nie jest adekwatna do zakresu pracy, bo często więcej pracy jest w małym pomieszczeniu, w którym trzeba zmieścić dużo funkcji, niż w dużym, gdzie łatwiej wszystko ustawić. Pomijam tu fakt, że bardziej trzeba się napracować, projektując np. łazienkę o powierzchni 4 mkw, niż hall / przedpokój o powierzchni 15 mkw.

  • Czy masz ulubioną historię z wykonywanej pracy? Jeśli tak - opisz.

    Miałem kiedyś klientkę, która tak bardzo chciała bym wykonał dla niej projekt, że nie zraziła się tym iż jej mąż nie zaakceptował ceny jaką za jego wykonanie zaproponowałem. Zaproponowała, żebym "oficjalnie" zgodził się na niższą cenę (zadowalająca jej męża) i zobowiązała pokryć różnicę ze swoich oszczędności. Płatności były ratalne (za kolejne etapy projektu), więc kiedy klienci przyjeżdżali do pracowni, to podczas kiedy mąż parkował samochód, klientka regulowała różnicę w kolejnych ratach, a po zakończeniu spotkania, on wypłacał :oficjalną" należność.
    Projekt zakończyliśmy ku zadowoleniu obu stron, a mąż (z tego, co wiem) nie dowiedział się nigdy, że zapłacił za niego więcej niż planował.

  • Co chciałbyś aby klienci wiedzieli o Twojej profesji?

    Że to nie jest tak, że robotę wykonuje się w tydzień. Że czasem pracuje się kilkanaście godzin dziennie - przez tydzień, czy dwa. Że poprawki do koncepcji projektu nie zawsze da się wprowadzić na pstryknięcie palcem. Że żeby dobrze wykonywać ten zawód potrzeba, co najmniej, kilku lat doświadczenia zawodowego i ciągłej nauki. I że nawet jak się bardzo lubi pracować w tym zawodzie, to pewnych rzeczy nie da się zrobić za pół darmo - bo to się po prostu nie opłaca.,